Pāriet uz galveno saturu
  • LAT
  • ENG
Polīši
  • Sākums
  • Jaunumi
  • Produkti
    • VS-Audio galerija
  • Pakalpojumi
  • Par mums
  • Kontakti
  • Veikals
  • Blogs
    • VS-Audio
    • E-Skrins

AD1 un Ed militāro lampu salīdzinājums jaudas pastiprinātājos (Wehrmacht)

7. apr. 2025, Nav komentāru

Militārā elektronika Otrā pasaules kara laikā bija tehnoloģiju priekšgalā, un vācu Wehrmacht bija viens no līderiem lampu tehnoloģiju pielietošanā. Starp tām īpaši izceļas AD1 lampa un tās reta alternatīva – Ed lampa, kas arī bija sastopama militārajās iekārtās. Tā kā elektronu lampas joprojām ieņem īpašu vietu audio entuziastu un hi-fi pastiprinātāju cienītāju aprindās, šajā rakstā salīdzinām šīs divas lampas, izvērtējot to cenu, parametrus, vēsturisko nozīmi, skaņas īpašības un sniedzot kopsavilkumu no militārās tehnikas un mūsdienu audio entuziastu perspektīvas.

1. Lampu cena

Lampu cena ir cieši saistīta ar faktu, vai tā ir bijusi ražota militārām vajadzībām (par to liecina Vērmahta zīmogs ar ērgli un kāškrustu uz lampas).  Klausītāju pieredze liecina, ka Vērmahta lampas skan labāk, tas saistīts ar izgatavoto lampu testēšanu - vislabākie eksemplāri tika atlasīti armijai un uz lampas tika uzspiests Vērmahta zīmogs.

Valvo_Ed
Vācu armijas zīmogs uz Valvo Ed lampas - ērglis ar kāškrustu

  • AD1 – Oriģinālās Telefunken vai Valvo ražotās AD1 lampas mūsdienās ir ļoti dārgas kolekcionāru tirgū. Tās tika izmantotas arī Wehrmacht aprīkojumā.  Lielā pieprasījuma un ierobežotā piedāvājuma dēļ tās bieži tiek uzskatītas par "svēto grālu" audio lampu pasaulē. Cenas var sasniegt 1000–2000 EUR, pateicoties to vēsturiskajai vērtībai un leģendārajai kvalitātei.

  • Ed – Ed lampa, iespējams, tika izmantota kā militāra alternatīva vai eksperimentāla versija AD1 vietā. Tā ir reti sastopama un tāpēc dārgāka – aptuveni 1250–2500 EUR atkarībā no stāvokļa un ražotāja.


2. Parametru salīdzinājums

ParametrsAD1Ed
Filamenta spriegums (Uf)4 V4 V
Filamenta strāva (If)0,95 A1 A
Anoda spriegums (Ua)250 V250 V
Anoda strāva (Ia)60 mA60 mA
Stiprums (S)6 mA/V6 mA/V
Anoda pretestība (Ra)2,3 kΩ2 kΩ
Maks. anoda spriegums (Ubmax)250 V310 V
Maks. anoda jauda (Namax)15 W20 W
Starpelektrožu kapacitāte (cg/a)2,3 pF18 pF

Galvenās atšķirības:

  • Ed spēj strādāt pie augstāka sprieguma un jaudas, kas var būt noderīgi kara tehnikā, kur bija nepieciešams lielāks izstarojuma spēks.  Tas ir noderīgi arī pastiprinātājos ar augstāku jaudas prasību un zemāku skaļruņu jutību.

  • AD1 piedāvā zemāku kapacitāti (cg/a), kas nodrošina labāku augstfrekvenču pārraidi – svarīgi gan militārajās sakaru sistēmās, gan mūsdienu augstas kvalitātes audio. Zemāka kapacitāte ir svarīga augstfrekvenču signāla kvalitātei – īpaši jutīgās audio sistēmās.


3. Vēsturiskā vērtība

  • AD1 tika izstrādāta 1930. gados Vācijā (Telefunken) un drīz vien kļuva par etalonu Eiropas audio jaudas triodēm. Tā tika plaši izmantota augstas kvalitātes radiouztvērējos un audio pastiprinātājos. Oriģinālās lampas šodien ir ne tikai audio komponentes, bet arī kolekcionāra vērtība. AD1 bija arī viena no svarīgākajām vācu militārajām triodēm, plaši izmantota Wehrmacht raidītājos un sakaru iekārtās. Tās konstrukcija un uzticamība padarīja to par augstākās kvalitātes komponenti nacistiskās Vācijas armijas tehnoloģijās. Mūsdienās tās ir vēsturiski nozīmīgas, gan militārajā, gan audio entuziastu kolekcionēšanas pasaulē.

  • Ed lampa ir mazāk zināma un izmantota, iespējams, kā vēlīna vai alternatīva AD1 versija. Tai nav tāda paša kultūras un vēsturiskā mantojuma kā AD1, taču tā joprojām ir cienījama izvēle vintage audio aprindās. Ed lampa arī tika izmantota militārajā aprīkojumā kā alternatīva vai eksperimentāls risinājums. Tās vēsturiskā dokumentācija ir ierobežotāka, taču Ed lampas klātbūtne kolekcijās liecina par tās praktisku pielietojumu militārā kontekstā.


4. Skaņas salīdzinājums

  • AD1 skaņa bieži tiek raksturota kā ļoti muzikāla un silta, ar izcilu vidējo diapazonu, plašu skaņas telpu un augstu detalizētību. Tās precīzā augstfrekvenču atbilde un zemā iekšējā kapacitāte padara to ideālu augstas klases SET (Single-Ended Triode) pastiprinātājiem. 

  • Ed skaņa ir stabila un līdzsvarota, ar nedaudz mazāku augšējo frekvenču izšķirtspēju, kas var būt saistīts ar lielāku starpelektrožu kapacitāti. Tomēr tā spēj nodrošināt lielāku jaudu un dinamiku, kas var būt priekšrocība, ja tiek izmantoti mazāk jutīgi skaļruņi, kā arī klausoties mūsdienīgu, enerģisku mūziku, kam nepieciešama lielāka lampas ātrdarbība.

Tower-Ed.JPG

Pastiprinātājs Tower-Ed no VS-Audio ar Vērmahta lampām Valvo Ed(43)


5. Kopsavilkums

KritērijsAD1 (militārā klasika)Ed (praktiska alternatīva)
CenaĻoti augsta, kolekcionāra vērtībaĻoti augsta, reti sastopama
JaudaVidēja (15 W)Lielāka (20 W)
Frekvenču atbildePrecīza, piemērota sakariemSpēcīgāka jauda, kompromiss skaņā
Vēsturiskā vērtībaAugsta, Wehrmacht standartsMazāk zināma, bet ar potenciālu
SkaņaSilta, detalizēta, muzikālaJaudīga, nedaudz robustāka


Secinājums: 

Wehrmacht laikmeta AD1 lampa paliek kā tehnoloģiska un vēsturiska ikona – ideāli piemērota ne tikai vēsturisku ierīču restaurācijai, bet arī augstas klases audio pielietojumiem. Ed lampa, lai arī nav tik slavena, piedāvā praktisku un jaudīgu alternatīvu, īpaši, ja nepieciešama augstāka jauda un dinamika. Abi varianti ir nozīmīgi vēsturiski un tehnoloģiski, katrs savā veidā pārstāvot vācu inženierijas izcilību.

Valvo ED43 lampa: vēsturisks pārskats

9. mar. 2025, Nav komentāru

Ievads

Valvo ED43 lampa ir nozīmīgs vakuuma lampu tehnoloģijas sasniegums, kas ieņēma būtisku vietu 20. gadsimta vidus elektronikas attīstībā. Tā tika izstrādāta militāriem nolūkiem, īpaši Vērmahta komunikācijas un sakaru sistēmām Otrā pasaules kara laikā. ED43 lampa tika konstruēta tā, lai tā spētu izturēt sarežģītos kaujas apstākļus un nodrošinātu uzticamu darbību radiosakaru, šifrēšanas un citās stratēģiski svarīgās ierīcēs.

Dizains un īpašības

ED43 ir vidējas jaudas taisngrieža lampa, kas izceļas ar izturīgu stikla korpusu un bajonetes tipa pamatni. Šis konstrukcijas risinājums ļāva tai darboties dažādās militārajās ierīcēs, nodrošinot stabilu maiņstrāvas (AC) pārveidi līdzstrāvā (DC).

Viena no ED43 būtiskajām īpašībām bija tās spēja darboties pie augstiem spriegumiem, kas bija kritiski svarīgi kara apstākļos izmantotajām ierīcēm. Pateicoties šai funkcijai, lampa tika plaši izmantota:

  • Lauka radiostacijās – uzticamu sakaru uzturēšanai starp dažādām militārajām vienībām, kas bija būtiski operāciju koordinēšanai.
  • Šifrēšanas iekārtās – informācijas aizsardzībai, nodrošinot drošus militāros sakarus.
  • Radiosignālu uztveršanas un raidīšanas ierīcēs – precīzai un efektīvai kara laika informācijas nodošanai.

vērmahta lampa.JPG


Valvo ED43 lampa VS-Audio pastiprinātājā

Vēsturiskais konteksts

Valvo ED43 tika ražota laikā, kad elektronikas attīstība noritēja ļoti strauji. Pieaugot kara intensitātei, arvien lielāka nozīme bija uzticamām sakaru sistēmām. Vērmahts, nacistiskās Vācijas bruņotie spēki, lielā mērā paļāvās uz efektīvu sakaru nodrošināšanu, lai koordinētu operācijas. ED43 lampas ieviešana atspoguļoja šīs vajadzības, apvienojot inovācijas un praktiskumu.

vērmahts.JPG

Oriģinālā Valvo ED43 lampa ar Vērmahta zīmi no VS-Audio pastiprinātāja

Turklāt ED43 ražošana bija daļa no plašāka mēroga centieniem nodrošināt augstas kvalitātes elektroniskos komponentus, kas atbilda kara prasībām. Valvo, uzņēmums, kas bija pazīstams ar savu vakuuma lampu tehnoloģiju, spēlēja svarīgu lomu šo komponentu piegādē, nodrošinot, ka to ražotās sistēmas spēj izturēt mūsdienu kara izaicinājumus.

Valvo rūpnīca

Valvo bija vācu uzņēmums, kas specializējās vakuuma lampu un elektronisko komponentu ražošanā. Dibināts 1924. gadā Hamburgā, Valvo sākotnēji koncentrējās uz radio un apgaismojuma tehnoloģijām, bet vēlāk kļuva par vienu no vadošajiem vakuuma lampu ražotājiem Eiropā. Otrā pasaules kara laikā rūpnīca piegādāja augstas kvalitātes lampas, tostarp ED43, Vērmahta sakaru un elektroniskajām sistēmām.

Pēc kara Valvo turpināja attīstību un kļuva par daļu no Philips grupas, paplašinot savu darbību pusvadītāju un moderno elektronisko komponentu jomā. Zīmols bija plaši pazīstams līdz 20. gadsimta beigām, un tā ražotās lampas joprojām ir pieprasītas vintage audio un radio entuziastu vidū.

Mantojums un mūsdienu nozīme

Lai gan ED43 sākotnēji tika radīta kara vajadzībām, tā nav zaudējusi savu vērtību mūsdienās. Vintage audio un radio entuziasti augstu novērtē šo lampu, jo tā piedāvā īpašas skaņas īpašības un autentisku vēsturisku pieredzi, ko nevar atdarināt ar modernām komponentēm.

ED43 joprojām tiek meklēta un izmantota:

  • Lieljaudas lampu pastiprinātājos – tā nodrošina siltu, bagātīgu un niansētu skaņu, kas īpaši tiek novērtēta augstākās klases audio aprīkojumā.
  • Retrosakaru ierīcēs – restauratori un kolekcionāri izmanto ED43, lai atjaunotu autentiskus Otrā pasaules kara laika radio un pastiprinātājus.
  • Lampu audio entuziastu aprindās – audiofilu pasaulē vakuuma lampām tiek piedēvēts “organiskāks” un “dzīvīgāks” skanējums nekā tranzistoriem, tāpēc ED43 saglabā savu vietu augstākās klases skaņas sistēmās.

vērmahta pastiprinātājs.jpg

ED43 lampu pastiprinātājs no VS-Audio

ED43 konstrukcijas principi joprojām ietekmē mūsdienu lampu tehnoloģijas un elektroniku. Inženieri un entuziasti bieži skatās uz šādiem dizainiem kā uzticamības un veiktspējas paraugiem, palīdzot labāk izprast elektronikas attīstību gadu desmitu gaitā.

vērmahta pastiprinātājs.jpg

Tower-Ed lampu pastiprinātājs no VS-Audio

Secinājums

Valvo ED43 lampa ir ne tikai tehnoloģiska inovācija, bet arī vēstures lieciniece, kas ataino, kā militārās vajadzības ir veicinājušas elektronikas attīstību. No Otrā pasaules kara militārajām ierīcēm līdz mūsdienu vintage audio aprīkojumam – ED43 turpina dzīvot entuziastu un kolekcionāru aprindās.

Šīs lampas mantojums atgādina par ciešo saikni starp tehnoloģiju un vēsturi, parādot, kā pagātnes inženiertehniskie risinājumi var atrast pielietojumu arī mūsdienās.

Loftin-White slēguma shēma

22. feb. 2025, Nav komentāru

Loftin-White slēguma shēma ir īpašs Single-Ended (SE) A klases lampu pastiprinātāju shēmas veids, ko izstrādāja inženieri Loftin un White 20. gadsimta sākumā. Tā ir pazīstama ar savu tiešo sakabi starp pastiprinātāja posmiem, novēršot starppakāpju kondensatorus, kas tradicionāli tiek izmantoti signāla pārvadei starp posmiem.

Kā tas strādā?

  1. Tiešā sakabe (Direct Coupling):

    • Parasti lampu pastiprinātājos signāla pārvade starp posmiem notiek ar kondensatoriem vai transformatoriem.
    • Loftin-White shēmā priekšpastiprinātāja lampa ir tieši savienota ar jaudas lampas režģi, izmantojot atbilstošu sprieguma nobīdi.
  2. Stabils un tīrs signāls:

    • Novērš fāzes nobīdi un frekvenču izkropļojumus, ko varētu radīt kondensatori.
    • Nodrošina tīru, detalizētu un muzikāli dabisku skaņu ar mazākām skaņas modifikācijām.
  3. Vienkāršāka, bet precīzāka shēma:

    • Samazinās komponentu skaits signāla ķēdē, kas palīdz samazināt traucējumus un trokšņus.
    • Taču, lai tā darbotos pareizi, nepieciešama precīza komponentu izvēle un rūpīga konstrukcija.

Kāpēc Loftin-White shēma ir īpaša?

  • Tīrāka un dabiskāka skaņa – mazākas signāla izmaiņas ceļā starp lampām.
  • Mazāks detaļu skaits – vienkāršāka konstrukcija, bet augstākas prasības precizitātei.
  • Mazākas fāzes nobīdes un traucējumi – stabilāka un caurspīdīgāka skaņa.

Šī shēma ir īpaši populāra audiofilu aprindās, kur tiek meklēta maksimāla skaņas tīrība un muzikālā izteiksmība. Tā lieliski sader ar augstas jutības skaļruņiem, sniedzot siltu, detalizētu un dabiski plūstošu skanējumu.

Loftin-White.jpg

Pastiprinātājs "Loftin-White" no VS-Audio, kura izgatavošanā izmantots minētais slēguma veids

Kas ir telpiskā montāža?

20. nov. 2024, Nav komentāru

Telpiskā montāža (angļu: point-to-point wiring vai free-form wiring) ir metode, ko izmanto elektronisko ierīču montāžā, kur komponenti tiek savienoti tieši savā starpā, izmantojot vadus vai metāla savienojumus, bez drukātās shēmas plates (PCB). Telpiskajā montāžā visi elementu savienojumi tiek veikti fiziskā trīsdimensionālā telpā un katrs savienojums tiek veidots manuāli ar rokām, nevis vienkārši uz vienas plaknes, kā tas ir ierasts tradicionālajā montāžas tehnikā (piemēram, drukātās shēmas plates, kur komponenti ir montēti uz vienas plaknes). 

Telpiskās montāžas galvenās iezīmes:

  1. Roku darbs: Šī tehnika parasti tiek veikta manuāli, un tā ir izplatīta augstākās kvalitātes vai neliela apjoma ražošanā, kur svarīga ir precizitāte un pielāgošana.
  2. Komponentu tieša savienošana: Elektroniskie komponenti, piemēram, rezistori, kondensatori un lampas, tiek savienoti tieši ar vadiem vai lodējot to izvadus savstarpēji.
  3. Elastīga konstrukcija: Tā kā montāžai nav nepieciešama shēmas plate, komponenti var tikt izvietoti telpiski jebkādā veidā, kas optimizē signāla ceļu, samazina trokšņus vai uzlabo dzesēšanu.
  4. Robustums: Telpiskā montāža bieži vien ir izturīgāka pret mehāniskām vibrācijām, kas ir īpaši svarīgi audio pastiprinātājos un citās jutīgās iekārtās.

Priekšrocības:

  • Augsta skaņas kvalitāte: Šo metodi bieži izmanto lampu pastiprinātājos, jo tā ļauj minimizēt signāla ceļu garumu un samazināt parazītiskos trokšņus, kas var ietekmēt audio kvalitāti.
  • Pielāgojamība: Katru komponentu var rūpīgi novietot un pielāgot atbilstoši dizaina prasībām, lai sasniegtu optimālu sniegumu.
  • Estētiskā vērtība: Roku darbs un sarežģīta montāža piešķir ierīcei unikālu izskatu, ko novērtē entuziasti un kolekcionāri.

Trūkumi:

  • Darba intensitāte: Telpiskā montāža prasa daudz laika un prasmju, kas padara procesu dārgāku.
  • Mazāks ražošanas apjoms: Metode nav piemērota masveida ražošanai, jo tā nav automatizējama.
  • Grūtības remontā: Telpiski montētās ierīcēs kļūdu atrašana un remonts var būt sarežģītāks nekā PCB bāzētās konstrukcijās.

Izmantošanas jomas:

Telpisko montāžu bieži izmanto:

  • Lampu pastiprinātājos un hi-fi audio iekārtās.
  • Vintage elektronikas atjaunošanā.
  • Prototipos un unikālās ierīcēs, kur galvenā prioritāte ir kvalitāte, nevis ražošanas izmaksas.

Šī metode simbolizē augstāko meistarības līmeni elektronikas montāžā un tiek īpaši novērtēta audiofiliem un melomāniem domātu ierīču ražošanā.


Jaudīgā un dinamiskā Г-811

19. nov. 2024, Nav komentāru

Lampas Г-811 ir augstas jaudas stacionārie elektroniskie komponenti, kas tika plaši izmantoti dažādos radio un audio pastiprinātājos, tostarp militārajās un industriālajās ierīcēs. Šīm lampām ir vairākas atšķirības un unikālas īpašības, kas padara tās piemērotas specifiskiem lietojumiem, īpaši, ja salīdzina ar 300B vai citām lampām.

Г-811


Galvenās atšķirības lampu pastiprinātājos, kas izmanto Г-811 lampas:

1. Izvades jauda:

  • Г-811 ir augstas jaudas lampa, kas var nodrošināt daudz lielāku izejas jaudu nekā 300B. Tipiski Г-811 pastiprinātājiem ir 20-50W jauda uz kanālu (lietojot push-pull shēmu), kas ir ievērojami vairāk nekā 300B lampu parastie 7-10W. Tas padara Г-811 ideāli piemērotus lielas jaudas un augstas efektivitātes skaļruņiem vai lielākām telpām, kur ir nepieciešama lielāka skaļuma jauda.

2. Pielietojums un dizains:

  • Г-811 lampas ir gāzizlādes lampas ar tērauda korpusu, kas parasti tiek izmantotas kā push-pull (diferenciālie) pastiprinātāji. Tas nozīmē, ka tās bieži tiek izmantotas diferenciālajās shēmās, kur divas lampas darbojas pārī, lai nodrošinātu augstu efektivitāti un stabilu jaudas izlaidi. Salīdzinot ar 300B, kas bieži tiek izmantots single-ended dizainos (SE), Г-811 ir piemērotas arī lietošanai push-pull shēmās, kas ļauj efektīvāk izmantot lielāku jaudu.

3. Konstrukcija un izmērs:

  • Г-811 ir lielākas un smagākas lampas nekā 300B. Tām ir šķērsvirziena dizains, un tās parasti ir paredzētas smagākām ierīcēm, piemēram, profesionāliem audio pastiprinātājiem vai radio stacijām. Tāpēc pastiprinātājs, kas izmanto Г-811, būs lielāks un smagāks, salīdzinot ar 300B modeļiem, un tas var ietvert masīvākus transformatorus un kompleksākas dzesēšanas sistēmas.

4. Skaņas īpašības:

  • Г-811 lampas bieži tiek izvēlētas, lai iegūtu spēcīgāku un dinamiskāku skaņu, kas ir piemērota lielākām telpām vai mūzikas veidiem, kas prasa lielāku jaudu un dinamiku, piemēram, smagā roka, smagā metāla, popa vai dzīvās uzstāšanās ierakstiem. Kamēr 300B tiek novērtēta par siltumu, maigumu un muzikālu niansētību, Г-811 pastiprinātājs parasti piedāvā vairāk enerģijas un jaudas kā arī lielāku dinamiku, kā rezultātā tas ir piemērots arī lai klausītos mūsdienu mūziku, ko citi lampu pastiprinātāji nespēj kvalitatīvi atskaņot. Turklāt lietojot single-ended shēmu, iegūst tādu pašu skaņas niansētību, dziļumu un detalizāciju kā ar lampām 300B,  Ed(43) un 4П1Л.

5. Izmantošanas apjoms un pieprasījums:

  • Г-811 lampas tiek izmantotas specifiskos audio pastiprinātājos, kas ir vērsti uz augstu jaudu un jaudīgām sistēmām, un tās ir vairāk orientētas uz profesionālo tirgu, piemēram, lielām skaņu sistēmām, koncertu aprīkojumu vai stacionāriem audio pastiprinātājiem. Šīs lampas parasti nav tik plaši pieejamas plašākai audiophile auditorijai kā 300B lampas, kas tiek plaši izmantotas augstas kvalitātes, mājas audio sistēmās.

6. Izmaksas un pieejamība:

  • Г-811 lampas ir parasti lētākas nekā 300B, tomēr tās var būt arī grūtāk pieejamas atsevišķiem lietotājiem, jo tās ir biežāk sastopamas militārās un profesionālās ierīcēs, un tās nav tik plaši pieejamas komerciāliem audiofiliem. Tomēr, ja Г-811 tiek izmantotas komerciālās audio sistēmās, tās var nodrošināt augstākas jaudas un efektivitāti.

7. Ilgmūžība un uzturēšana:

  • Ņemot vērā to, ka Г-811 lampas ir augstas jaudas un tērauda korpusa konstrukcijas, tās parasti ir izturīgākas nekā 300B, un tās var būt piemērotākas intensīvākai lietošanai un ilgākai darbībai. Tomēr, tāpat kā visas lampas, tās prasa regulāru apkopi un dažos gadījumos nomaiņu, kas ir saistīta ar to lielo darba slodzi.

8. Enerģijas patēriņš:

  • Tā kā Г-811 nodrošina augstu jaudu, tās var patērēt vairāk enerģijas nekā 300B, kas var novest pie lielākas siltuma izdalīšanās un nepieciešamības pēc efektīvākām dzesēšanas sistēmām.


Atšķirības lietojot  Г-811 lampu push-pull un single-ended shēmās

Lampa Г-811 tiek izmantota gan push-pull (diferenciālajās) shēmās, gan, mazāk bieži, arī single-end shēmās, taču tās izmantošanas īpašības un priekšrocības katrā no šiem dizainiem būtiski atšķiras. Lai saprastu, kāpēc šie dizaini tiek pielietoti atšķirīgi, ir svarīgi aplūkot to darbības principus un īpašības.

1. Push-pull shēma (Г-811)

Push-pull shēma ir ļoti izplatīta lampu pastiprinātājos, kur tiek izmantotas divas lampas katram kanālam, un tās darbojas pretējās fāzēs. Tas nozīmē, ka viena lampa "spiež", bet otra "velk" signālu, un abas darbojas simetriski.

Galvenās īpašības un priekšrocības:

  • Augsta jauda: Г-811 ir augstas jaudas lampa (ap 50W uz lampu), un push-pull shēma ļauj izmantot tās potenciālu pilnībā. Divas lampas darbībā nodrošina lielāku jaudu nekā single-ended shēma, kas ļauj pastiprinātājam piedāvāt lielāku skaļumu un labāku kontroli pār zemas frekvences signāliem.

  • Zemāki kropļojumi: Push-pull shēma samazina trešās harmonikas kropļojumus un signāla asimetriju, kas ir raksturīgi single-ended dizainiem. Tas padara skaņu precīzāku un tīrāku, jo tiek izmantots simetrisks signāla pastiprinājums.

  • Efektivitāte: Push-pull dizains ir efektīvāks, jo labāk izmanto lampas darba apstākļus un piedāvā augstāku jaudas koeficientu, kas ļauj iegūt lielāku jaudas iznākumu ar mazāku elektriskās enerģijas patēriņu un siltuma izdalīšanos.

  • Lielākas skaļruņu prasības: Pastiprinātāji ar Г-811 lampām push-pull shēmās bieži tiek veidoti ar lielākas jaudas skaļruņiem, un šādi pastiprinātāji var darboties lielākās telpās vai izmantot profesionālus audio aprīkojumus.

Piemērojamība:

  • Г-811 lampas push-pull shēmās tiek izmantotas, lai iegūtu augstas jaudas un spēcīgu skaņu, kas ir piemērota lielām telpām, profesionālām skaņu sistēmām vai koncertu aprīkojumam, kur nepieciešams augsts skaņas līmenis un precizitāte.

2. Single-end shēma (piemēram, Shishido shēma)

Single-end (SE) shēma ir dizains, kur katram kanālam tiek izmantota tikai viena lampa, lai pastiprinātu signālu. Šis dizains atšķiras no push-pull, jo nav divu lampu, kas darbojas simetriski.

G-811.jpg

VS-Audio lampu pastiprinātājs G-811


Galvenās īpašības un priekšrocības:

  • Skaņas siltums un muzikālums: Single-end shēma, īpaši ar lampām kā 300B vai Г-811, rada siltāku un muzikālāku skaņu. Pateicoties šim dizainam, signāls tiek pastiprināts tieši un vienkārši, kas rada skaņu, kas ir dabiskāka un organiskāka, ar vairāk harmoniskiem toņiem. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc SE dizainus bieži izvēlas audiophile entuziasti, kas novērtē skaņas nianses.

  • Dabiskas harmonikas: SE dizainā trešās harmonikas kropļojumi ir vairāk izteikti, kas dažiem lietotājiem sniedz pievienoto "siltumu" un "mīkstumu". Šāds kropļojumu raksturs bieži tiek uzskatīts par patīkamāku un dzīvotspējīgāku mūzikas atveidošanai.

  • Mazāka jauda un jaudas ierobežojumi: Single-end shēmās ar Г-811 lampa būs ierobežota ar mazāku jaudas izlaidi nekā push-pull shēmās. Tas nozīmē, ka šāds pastiprinātājs būs piemērotāks augstas efektivitātes skaļruņiem un mazākām telpām, kur nav nepieciešama liela jauda, bet ir svarīga kvalitatīva, muzikāla skaņas reproducēšana.

  • Vienkāršība un mazāk kropļojumu: SE shēmas ir salīdzinoši vienkāršākas, ar mazāk sastāvdaļām, kas samazina signāla zudumus un nodrošina zemāku trokšņu līmeni.

Piemērojamība:

  • Г-811 ar SE dizainu būs piemērots lietotājiem, kas meklē augstas kvalitātes mūzikas atveidošanu, kas uzsver skaņas maigumu un detalizētību vairāk nekā skaļumu. Šādi pastiprinātāji ir ideāli piemēroti mājām un vidēja izmēra telpām, kur galvenais ir mūzikas niansēta atveidošana, nevis liela jauda.

3. Galvenās atšķirības starp šīm shēmām, izmantojot Г-811:

AspektsPush-pull (Г-811)Single-end (Shishido shēma, piemēram, Г-811)
JaudaAugsta jauda (20-50W uz kanālu)Zema jauda (mazāk par 10W uz kanālu)
KropļojumiZemāki kropļojumi, mazāk trešās harmonikasAugstāki kropļojumi, trešās harmonikas izteiktākas
Skaņas rakstursTīra, precīza, spēcīga skaņaSiltāka, maigāka, muzikālāka skaņa, harmoniskāka
EfektivitāteAugstāka efektivitāte, lielāka jaudaMazāka efektivitāte, vienkāršāks dizains
Ieteicamais lietojumsLielas telpas, augstas jaudas skaļruņi, profesionāli aprīkojumiMājās, augstas efektivitātes skaļruņiem, nelielām telpām
KompleksitāteKomplicētāka, vairāk komponentu, smagāka konstrukcijaVienkāršāka konstrukcija, mazāk komponentu

Kopsavilkums:

  • Push-pull shēma ar Г-811 ir piemērota, ja ir nepieciešama augsta jauda un precīza skaņa, kā arī spēja apstrādāt lielāku skaņas jaudu ar mazākiem kropļojumiem. Tā ir ideāla lielām telpām un profesionāliem audio risinājumiem.
  • Single-end Shishido shēma ar Г-811 ir piemērota tiem, kas meklē mīkstu, muzikālu un dabisku skaņu, kas uzsver detalizāciju un harmonijas, bet nepieprasa lielu jaudu. Šī shēma ir ideāla mājas lietošanai un mazākām telpām ar augstas efektivitātes skaļruņiem.

Instrumentālā un skanīgā 300B

19. nov. 2024, Nav komentāru

Lampa 300B ir viena no populārākajām un leģendārākajām lampām, ko izmanto augstas kvalitātes lampu pastiprinātājos, un tai ir vairākas īpašības, kas atšķir šāda veida pastiprinātājus no citiem. Šeit ir galvenās atšķirības, ko rada 300B lampas izmantošana pastiprinātājā:

1. Skaņas kvalitāte (siltums, nianses un dinamika):

  • 300B lampas ir pazīstamas ar savu īpašo siltumu un organisko, "dzīvo" skaņu. Salīdzinājumā ar citām lampām, tās nodrošina ļoti dabisku, pilnīgu un muzikālu skaņas kvalitāti. Šī lampa ir īpaši piemērota tiem, kas vēlas iegūt dziļāku, siltāku skaņu ar izcilu tonālo krāsu un detalizāciju.
  • 300B lampu pastiprinātāji bieži tiek izvēlēti, lai radītu mūzikas "dziļumu", kas izceļ augstās frekvences un zemos toņus, kā arī izcilu instrumentu un balsu atšķirības.

2. Neliela jauda un klasiskais "single-ended" dizains:

  • 300B parasti tiek izmantota single-ended (SE) dizainos, kas nozīmē, ka katra kanāla signāls tiek pastiprināts caur vienu lampu, nevis divām (diferenciālā dizaina gadījumā). Tas veicina vienkāršāku un caurspīdīgāku signāla ceļu, kas bieži tiek uzskatīts par priekšrocību, jo tas nodrošina ļoti tiešu un precīzu skaņu.
  • Šādi pastiprinātāji parasti ir zemas jaudas, un tipiska 300B lampa piedāvā aptuveni 7-10 vatu jaudu, kas padara to piemērotu tikai augstas efektivitātes skaļruņiem, kas spēj labi darboties ar šādu jaudas līmeni.

3. Augstākas izmaksas un konstrukcijas kvalitāte:

  • 300B lampas ir dārgākas nekā daudzas citas šāda tipa lampas (piemēram, EL34 vai 6L6), un to pieprasījums ir saistīts gan ar skaņas kvalitāti, gan ilgmūžību. Tāpēc pastiprinātāji, kas izmanto 300B lampas, parasti tiek uzskatīti par premium klases ierīcēm, kas ir izstrādātas ar īpašu rūpību un augstākas kvalitātes komponentiem.
  • Konstrukcijas kvalitāte ir parasti augstāka, jo 300B pastiprinātāji bieži tiek ražoti roku darba vai nelielā apjomā, lai nodrošinātu īpašu uzmanību detaļām, kā arī izcilu skaņas reproducēšanu.

4. Kompleksāka uzturēšana un ierobežota jauda:

  • 300B lampas ir zināmas ar jutību pret bojājumiem un nobružājumu, tāpēc šādiem pastiprinātājiem var būt nepieciešama rūpīgāka apkope un biežāka lampu nomaiņa salīdzinājumā ar citiem pastiprinātājiem, kas izmanto izturīgākas lampas.
  • Ņemot vērā zemo izejas jaudu (parasti 7-10W uz kanālu), šādi pastiprinātāji nav piemēroti lielām telpām vai zemas efektivitātes skaļruņiem, bet tie ir lieliski piemēroti augstas efektivitātes skaļruņiem vai kompaktām telpām.

5. Estētiskā vērtība:

  • 300B lampu dizains ir arī ļoti vizuāli pievilcīgs. Tā tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām lampām, un bieži tiek izmantota tieši tās estētisko īpašību dēļ, lai pastiprinātājs izskatītos eleganti un retro, ko īpaši novērtē audiophile entuziasti, kuri arī pievērš uzmanību vizuālajai pievilcībai. Original Western Electric 300B Vacuum Tube — Western Electric - Maker of  electron tubes and high fidelity

6. Shēmas un dizains:

  • 300B lampu pastiprinātāji bieži tiek būvēti izmantojot augstas kvalitātes shēmas, kas tiek īpaši izstrādātas, lai iegūtu maksimālu skaņas kvalitāti un siltumu. Šādi dizaini parasti ir vienkārši un efektīvi, lai saglabātu skaidru un detalizētu skaņu, kā arī nodrošinātu zemu kropļojumu.

Kopumā lampas 300B ir īpaši vērtīgas, ja mērķis ir iegūt unikālu, augstākās kvalitātes skaņu, kas ir gan muzikāla, gan dabīga. Tās piedāvā lielisku balansu starp skaņas dziļumu, siltumu un dinamiku, taču, ņemot vērā zemo jaudu un augstās izmaksas, tās ir vispiemērotākās audiofiliem un mūzikas entuziastiem, kas meklē patiesi izsmalcinātu un patīkamu klausīšanās pieredzi.

Jaunākie ieraksti

  • AD1 un Ed militāro lampu salīdzinājums jaudas pastiprinātājos (Wehrmacht)
    7. apr. 2025
  • Jauns stereo pastiprinātājs: Loftin-White
    9. mar. 2025
  • Valvo ED43 lampa: vēsturisks pārskats
    9. mar. 2025
  • Loftin-White slēguma shēma
    22. feb. 2025
  • Kas ir telpiskā montāža?
    20. nov. 2024
  • Blogā pieejamas šādas sadaļas:
    20. nov. 2024
  • Jaudīgā un dinamiskā Г-811
    19. nov. 2024

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Privātuma politika
  • Distances līgums
  • Piegāde